AUDI R8 V10 performance RWD Spyder 5.2L V10 Perfromance RWD 7AT (570 HP)
2021–
562
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
203
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419.2kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 327km/h |
| Top Speed | 203mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1242mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 // 295/35 R19 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |