AUDI R8 V10 RWS Spyder 5.2 V10 7AT (540 HP)
2017–
533
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
198
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Power | 533bhp |
| Power | 397.2kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 319km/h |
| Top Speed | 198mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 19.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R 19 || 295/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |