AUDI RS 3 Sedan 2.5L TFSI quattro 7AT AWD (400 HP)
2016–2020
395
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4493mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |