AUDI RS 3 Sportback 2.5 TFSI quattro 7AT (367 HP)
2015–2017
362
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |