AUDI RS 3 Sportback 2.5L TFSI quattro 7AT (340 HP)
2010–2012
335
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 (Front)/225/35 R19 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |