AUDI RS e-tron GT 93.4 KWh (475 HP))
2021–
3.3
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 2 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 20 // 285/40 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |