AUDI RS4 Avant (B8) 4.2 V8 FSI 7AT (450 HP)
2012–2015
444
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 1430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |