AUDI RS4 Avant (B9) 2.9L V6 quattro 8AT AWD (450 HP)
2017–2019
444
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2827mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |