AUDI RS5 Cabriolet 4.2L V8 FSI 7AT (450 HP)
2013–2015
444
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 |
| Front Brakes | 365 Mm Vented Disk |
| Rear Brakes | Vented Disk |