AUDI RS5 Coupe 2.9L V6 TFSI quattro tiptronic 8AT (450 HP)
2019–
444
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1707kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr 19 98 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |