AUDI RS5 Coupe 2.9L V6 TFSI quattro tiptronic 8AT AWD (450 HP)
2017–2019
444
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 330.9kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |