AUDI RS5 Sportback 2.9L V6 TFSI quattro tiptronic 8AT (450 HP)
2019–
444
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2984cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1387mm |
| Wheelbase | 2827mm |
| Kerb Weight | 1742kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 Zr19 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |