AUDI RS7 Sportback 4.0L V8 8AT (560 HP)
2013–2019
553
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 553bhp |
| Power | 412kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5011mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |