AUDI RS7 Sportback 4.0L V8 TFSI quattro 8AT AWD (600 HP)
2019–
592
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 592bhp |
| Power | 441.3kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 2065kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R 21 103 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |