AUDI S3 Cabriolet 2.0L TFSI quattro 7AT AWD (310 HP)
2016–
306
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1387mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 92Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |