AUDI S3 Sedan 2.0L 7AT quattro S tronic AWD (300 HP)
2016–2020
306
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |