AUDI S3 2.0 TFSI 6AT AWD (265 HP)
2008–2012
261
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 281L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 92Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |