AUDI S3 2.0L TFSI quattro 6MT AWD (310 HP)
2016–
306
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |