AUDI S6 Avant (C4) 2.2L Turbo quattro 4AT AWD (230 HP)
1994–1997
227
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |