AUDI S6 (C4) 2.2L Turbo 4AT AWD (230 HP)
1994–1997
276
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |