AUDI S6 (C4) 2.2L Turbo 6MT AWD (230 HP)
1994–1997
227
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |