AUDI S6 (C4) 4.2L V8 quattro 6MT AWD (280 HP)
1994–1997
276
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1621kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |