AUDI S6 Sedan 3.0L V6 TDI 7AT AWD (349 HP)
2019–
344
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 344bhp |
| Power | 256.7kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4953mm |
| Width | 2111mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R20 101 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |