AUDI S6 4.0L TFSI Quattro 7AT (420 HP)
2012–2014
414
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |