AUDI S6 4.0L TFSI Quattro 7AT (450 HP)
2014–2019
444
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |