AUDI S6 4.2L V8 quattro Tiptronic 5AT (340 HP)
1999–2004
335
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2758mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |