AUDI S6 5.2L V10 Quattro 6AT (435 HP)
2008–2011
429
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 320kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 18.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2847mm |
| Kerb Weight | 2050kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |