AUDI S7 4.0L TFSI V8 quattro 7AT (450 HP)
2014–2017
444
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |