AUDI S8 (D4) 4.0 TFSI Quattro 8AT (520 HP)
2012–2013
512
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 512bhp |
| Power | 382kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5146mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2050kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |