AUDI S8 Plus 4.0 V8 8AT quattro (605 HP)
2015–2019
597
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 597bhp |
| Power | 445kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5146mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 1945kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |