AUDI S8 4.0L TFSI MHEV V8 8AT quattro AWD (571 HP)
2021–
563
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 563bhp |
| Power | 420kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5189mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2220kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |