AUDI S8 4.2L V8 6MT AWD (340 HP)
1996–1999
335
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Wr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |