AUDI SQ2 2.0L 7AT (300 HP)
2020–
296
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4216mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |