AUDI SQ2 2.0L TFSI quattro S tronic 7AT AWD (300 HP)
2018–2020
296
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 94 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |