AUDI SQ5 Sportback 3.0L TDI V6 MHEV quattro tiptronic 8AT AWD (341 HP)
2020–
336
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 336bhp |
| Power | 250.8kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 1689mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1633mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 2010kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |