AUDI SQ5 3.0L TDI V6 8AT AWD (347 HP)
2017–2020
342
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 342bhp |
| Power | 255.2kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |