AUDI SQ7 4.0L TDI quattro 8AT 5 Seats AWD (435 HP)
2016–2019
429
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 429bhp |
| Power | 319.9kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2345kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |