AUDI SQ8 e-tron 114 kWh (503 Hp)
2023–
4.5
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Kerb Weight | 2650kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |