AUDI TT Coupe 3.2L V6 Quattro 6MT AWD (250 HP)
1998–2006
247
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3189cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |