AUDI TT quattro Sport 1.8T 6MT (240 HP)
2005–2006
237
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1344mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |