AUDI TT Roadster 1.8L TFSI 7AT FWD (160 HP)
2007–2014
158
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |