AUDI TT Roadster 1.8L TFSI 7AT FWD (180 HP)
2014–2018
178
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |