AUDI TT Roadster 2.0L TDI quattro 6MT AWD (170 HP)
2007–2014
166
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
42.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 223km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.7mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |