AUDI TT Roadster 2.0L TFSI 6MT FWD (211 HP)
2007–2014
208
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |