AUDI TT Roadster 2.0L TFSI FWD (200 HP)
2007–2014
197
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 237km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |