AUDI TT Roadster 2.0L TFSI quattro 6AT AWD (230 HP)
2014–2018
227
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |