AUDI TT Roadster 3.2L V6 Quattro 6MT AWD (250 HP)
1999–2006
247
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3189cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1350mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Kerb Weight | 1557kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |