AUDI TT RS Plus 2.5L TFSI 7AT AWD (360 HP)
2012–2016
355
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 264.8kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |