AUDI TT RS Roadster 2.5L quattro 7AT AWD (400 HP)
2016–2019
395
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |