AUDI TT RS Roadster 2.5L TFSI 7AT AWD (398 HP)
2019–
393
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 393bhp |
| Power | 292.7kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 93 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |